Blog

Bağışıklığı Güçlendirmek

10 Adımda Bağışıklığı Güçlendirmek

Havaların aşırı soğumasıyla beraber hastalıklar kendini göstermeye başladı. Bu dönemde bağışıklığımız düştüğü için grip, nezle ya da solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmamız şüphesiz kaçınılmaz. Hastalık öncesinde ve sırasında beslenme önemli yer tutmaktadır. Medikal tedavinin yanında iyileştirici besinleri kullanmak bağışıklığımızı güçlendirecektir.

Peki bu durumda neler yapmalıyız ?

1.  Sıkı bir kahvaltıyla güne başlamak önemli. Kahvaltı öncesinde 1 bardak limonu su içmek toksinleri atmaya yardımcı olacaktır. Sonrasında yumurta, peynirin yanında roka, dereotu, maydanoz gibi yeşillikleri tüketmek C vitamini tüketimimizi arttıracaktır.

2.  Ara öğünlerde kabuklu kuruyemişlere yer vermek gerekli. Ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler omega – 3 ve magnezyum açısından zengindir. Hem tok kalmamızı sağlar hem de üşütmeye bağlı kas ağrılarımızı hafifletir.

3.  Her öğünde mutlaka salata tüketilmelidir. Özellikle turp – pancar – havuç üçlüsünden yapacağımız salata tam bir antioksidan bombasıdır.  Pancar; fosfor, demiz, magnezyum, çinko ve kalsiyum deposudur.  Mide ve bağırsakları güçlendirir, kansere karşı koruyucudur. Turp; C vitamininden zengin olduğu için solunum yollarını yatıştırır, burun akmasını engeller, kas kasılmalarına iyi gelir.

4.  Hastayken en çok tüketilen besinlerden biri de çorbadır. Özellikle mercimek, tarhana, ezogelin, yoğurt çorbası gibi çorbalar besin değeri yüksek çorbalardır. Çorbanın yanında 1 kase yoğurt tüketmek alacağımız protein değerini arttırır.

5.  Hastalık döneminde boğaz ağrısı nedeniyle su içmek istemez insan. Ama toksinlerin atılması için su tüketimi önemlidir.  Mutlaka günde 2,5 lt su içilmelidir.

6.  Bu dönemde bitki çayı tüketimi önemlidir. Aşırıya kaçmadan günde 2 – 3 fincan bitki çayı tüketmek bağışıklığın güçlenmesine neden olabilir. Adaçayı, ıhlamur, kuşburnu, nane-limon, zencefil, tarçın – karanfil tüketilebilir. İdrar söktürücü olan maydanoz ve lahanadan uzak durulmalıdır.

7.  Hastalık sırasında protein tüketimi önemlidir. Mutlaka kırmızı et, tavuk, balık ya da kurubaklagil yemeye özen gösterilmelidir.

8.  Grip sırasında tatlı tüketimi genelde artmaktadır. Bunun için ara öğünlerde süt değişimi yerine sütlü tatlı tüketilebilir ya da ılıtılmış sütün içine tarçın kabuğu atarak tatlı ihtiyacınızı bastırabilirsiniz.

9.  Genelde hastalık sırasında bağışıklığı güçlendirmek için sıkma portakal ya da nar suyu tüketilir. Ama hasta olduktan sonra bunu tüketmenin bir anlamı yoktur. Sadece boş kalori almış oluruz. Meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisini tüketmek daha önemlidir.

10.En önemlisi uyku düzenidir. Gündüz yatıp dinlenirken uyumamaya özen gösterin. Akşam da 23’ den itibaren yatarsanız kaliteli bir uyku almış olursunuz. Gece 24’den sonra yatmak sizi daha çok halsiz bırakacaktır. 

Geri Git