Blog

Kış Tuzakları

                                       KIŞ TUZAKLARI

Kış aylarında günlerin kısalması ve gecelerin uzamasıyla beraber yeme düzenimiz değişir. Soğuk havalarda metabolizmamız kendini korumak için fazla enerji harcamak istemez ve yağ dokusunu artırmayı tercih eder. Bu sebeple sürekli yemek düşünmek, yeme hissinin artması özellikle de hamur işi, şekerli besinlere eğilim artar. Gecelerin uzamasıyla beraber evde geçirilen süre artar, hareket azalır dolayısıyla yemeye ayrılan süre kilo almamızı da kolaylaştırır.

Kış aylarında sık rastlanan depresyon da yeme isteğini artırır.

Havanın erken kararmasıyla birlikte akşam yemeği erken yenilip televizyon karşısına geçildiğinde yeme dürtüsü bizi yavaş yavaş yoklamaya başlar. İşte burada beslenme düzenimiz devreye giriyor. Kahvaltıdan itibaren yemek yeme saatlerimize dikkat edersek gece sıkıntıya girmemiş oluruz. Bunun için öğünler arası 4 saat kuralını uygular ve gece yatmadan 2 – 3 saat önce yeme işlemini bitirirsek kışı sorunsuz geçirmiş oluruz. Yaz yaklaşırken de pişmanlık yaşamamış oluruz.

Gün içersinde çalışma temposundan yemek yemeği unuttuysak ya da sağlıksız atıştırmalıklarla geçiştirdiysek, akşam yemeği ve sonrasında kendimizi durduramayız ve ne yersek yiyelim metabolizma kendini korumaya alacağı için yediklerimizi yağ olarak depolar. Bir bakmışız ki yavaş yavaş kilo almışız.

Örneğin; sabah 8:00 gibi kahvaltınızı yaptınız ve 4 saat sonra 12 – 13 gibi öğle yemeğinizi yediniz. Öğle yemeğinde proteinli besin tüketmeniz acıkmanızı geciktirecektir. Daha sonra 16 gibi ara öğün ve akşam yemeğinizi de 18 – 19 arası yiyebilirsiniz. Eğer gece 24’ de yatıyorsanız gece ara öğünü en geç 21’ e kadar yapmalısınız.

·  Sabah güne mutlaka 1 bardak su ile başlayın.

·  Kahvaltınızda yumurta, peynir ve zeytinin olması tok kalmanızı sağlayacaktır. Tercihinize göre 1 – 2 dilim tam tahıllı ekmek tüketebilirsiniz.

·  Öğle ve akşam öğününde sebze ya da protein almalısınız. Öğle yemeğinde ızgara ya da kurubaklagil ve salata tüketirseniz hem daha uzklçun süre tok kalır hem de daha rahat sindirilir. Akşam yemeğinde de 1 tabak sebze yemeği 1 kase yoğurt yanında yine tercihinize göre tam tahıllı ekmek ya da çorba tüketebilirsiniz.

·  Gündüz ara öğünde süt, yoğurt, ceviz, çiğ fındık/badem tüketmeniz kan şekerinizi dengeler akşam fazla yemek yemenizi engeller.

·  Akşam yemekten sonra dişlerinizi fırçalamanız yemek yeme isteğinizi bir parça olsun azaltır.

·  Kışın özellikle salep ve boza sık tercih edilir. Herikisi de çok faydalı olmasının yanında bir o kadar da kalorilidir. 1 çay bardağı kadar boza yaklaşık 150 kcal dir. Bu yüzden bozayı kan şekerinizi dengelemesi açısından bol tarçınlı ve gündüz ara öğünde içeilirsiniz. 1 çay bardağı salep yaklaşık 90 kcal dir. Kalorileri yüksek olduğu için haftada 2 gün 1 su bardağını geçmeden tüketebilirsiniz.

·  Boza aynı zamanda B vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve çinko içerir. Emziren anneler içinde süt yapımına katkıda bulunur.

·  Gece televizyon izlerken eliniz sürekli kuruyemişlere gidiyorsa bunun yerine 1 su bardağı kadar yağsız patlamış mısır olabilir.

·  Kışın vazgeçilmezlerinden biri de kestanedir. Kestane karbonhidrat değeri çok yüksek bir besindir aynı zamanda da besleyicidir. Ama 3 adet kestane 1 dilim ekmeğe eş değerdir.

·  Canınız tatlı istediğinde yoğurdun içine meyve doğrayıp birazda tarçın ilave edebilirsiniz.

·  Kek, börek, poaça gibi hamurişleri yerine yulaflı kurabiyeyi tercih edebilirsiniz.

·  Kışın en çok tüketilen kuru meyvelerdir. Özellikle kuru incir, hurma gibi meyveler cevizle yenilir. Ama kuru meyvelerin su içeriğinin azalması onları kalorili yapar. Bu yüzden taze meyve seçmemiz daha sağlıklı olacaktır.

·  Tüm bunlarının yanında su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Geri Git