Çalışırken Kilo Vermenin Yolları

Kategori

Çalışırken Kilo Vermenin Yolları

Hiç kuşkusuz beslenmenin, sağlığın korunması ve devamlılığına olan katkısı yadsınamaz.  Hepimiz hayatımız boyunca sağlıklı, mutlu ve fit bir beden isteriz. Maalesef günlük koşuşturmanın içinde özellikle de iş yaşamında en çok beslenmeyi göz ardı ederiz. İş yoğunluğundan dolayı öğün atlamak, zaman kısıtlılığından dolayı fast-food tarzı besinleri tüketmek kısacası dengesiz beslenmek sonucunda kilo almak kaçınılmaz oluyor.

Özellikle büyük şehirlerde ofis ortamında çalışanların en önemli şikayeti, uzun mesailer sonucu masa başında geçen sürenin gittikçe artmasıdır. Bu duruma bir de spor alışkanlığının olmaması eklenince kilo problemi yaşamamak her birey için imkansız hale geliyor.

Ofis çalışanlarının kilo almalarının sebepleri arasında; atıştırılan abur cuburları kontrolsüz tüketmek, öğle yemeğini fast food tarzı kalorili besinlerden oluşan mönü ile yapmak, su yerine sürekli meşrubat, kremalı kahve tüketmek, çalışılan alan içinde ara öğün bulundurmamak ya da uzun toplantılar sonucu öğünleri atlamak çalışanların kilo almasının nedenleri arasında sayılabilir.

Oysa biraz özenle ofis ortamında sağlıklı beslenerek kilo almak engellenebilir hatta kilo bile verilebilir.

Kahvaltı iyi bir başlangıç olabilir

Günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Gece boyunca süren uzun açlık sonucu metabolizma hızı düşer. Bu yüzden metabolizmayı uyandırmak için mutlaka sağlıklı besinlerden oluşan kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltı alternatifleri; vakti olanlar 1- 2 dilim tam tahıllı ekmek, az yağlı beyaz peynir, haşlanmış yumurta ve taze sebzelerin eşlik ettiği bir menü ya da tam tahıllı ekmekten yapılmış bir tost ile kahvaltılarını yapabilirler. Vakti olmayanlar ise az yağlı yoğurt / süt, yulaf ezmesi, taze meyve ve çiğ fındık / bademden oluşan kahvaltıyı tercih edebilirler.

Öğle yemeği yememek kilo almaya neden olur

Öğleye doğru kişilerin performansı yavaş yavaş azaldığı için öğle öğünü kesinlikle atlanmamalıdır. Bu öğünde hazımsızlığa neden olmayacak, uzun süre tok tutmayı sağlayan, proteinli ( et, tavuk, balık) besinleri tüketmek daha doğru olur. Bu besinlerin yanına limon ya da sirke ile lezzetlendirilmiş salata ilave edebilirsiniz. Eğer pratik yiyecekler tercih etmeniz gerekiyorsa tavuklu, peynirli ya da ton balıklı sandviç yiyebilirsiniz. Ya da sadece salata isteyip içine peynir, ton balığı, ızgara tavuk / et ilave yapabilirsiniz. Haftada iki defa makarna veya pizza ( büyüklüğüne göre ½ ) tercih edebilirsiniz. Yemekleriniz yanına içecek olarak su, ayran ya da maden suyunu seçebilirsiniz.

Eğer iş yerinizde tabldot yemek uygulamanız varsa seçimlerinizi; ana yemek, salata, yoğurt ve tahıllı ekmek ya da bulgur pilavı şeklinde yapabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise evden getirmek olabilir. Evden getirilecek olan tam tahıllı ekmek ile yapılmış sandviç ile ayran iyi bir ikili olabilir. Öğünün evden getirilmesindeki tek dezavantaj saklama koşulları olabilir.

Uzun süre aç kalmayın

Uzun süreli açlıkta vücudun karbonhidrat ihtiyacı artar ve kendiniz fast food, poğaça yerken bulabilirsiniz !!!

İştah kontrolü için ara öğün şart

Öğleden sonra yapacağınız küçük bir ara öğün akşam yemeğine fazla yüklenmenizi önleyecektir. Küçük bir tost, taze / kuru meyve, ceviz, fındık, badem, süt, yoğurt, ya da sütlü tatlı sağlıklı seçenekleriniz olabilir.

Kahvaltı ile öğle yemeği arası dört saatten fazla ise küçük bir ara öğün tüketilebilir. Örneğin; 3 adet ceviz + 1 adet meyve ya da sütlü kahve gibi. Öğün araları daha kısa ise ara öğün tüketmeye gerek yoktur.

Bol bol su tüketmek

Su içmeyi günün her saatine yayabilirsiniz. Çay ve kahve tüketimi su yerine geçmez aksine vücuttan su kaybına neden olur. Bu nedenle günde 2,5 litre su tüketmelisiniz.

Yeni bir güne hazırlık

Vücut, saat 21.00’ den sonra uykuya hazırlanır. Sindirim yavaşlar, metabolizma hızı düşer, vücut ısısı düşme eğilimine girer. Rahat bir uyku için yemek yeme işlemimizi yatmadan 2 – 3 saat öncesinden sonlandırmamız gerekiyor. Uymamızı sağlayan melatonin hormonun salgılanması için karanlık, serin ve sessiz bir ortam gerekir. Melatonin yaklaşık 23.00 ile 05.00 arasında salgılanır. Bu esnada vücut hücrelerini yeniler, onarır ve yağları eritip kasların gelişmesinde etkili olur.