Kışa Aylarına Özel

Kategori

Kışa Aylarına Özel

Malum kış mevsiminde hastalıklardan korunmak için yeterince vitamin ve mineral almalıyız. Yapılan çalışmalarda grip sırasında alınan vitaminlerin hastalık esnasında çok fayda sağlamadığı yönünde.  Bu ay doğal soğuk algınlığı reçetelerine göz atmakta fayda var. İşte 10 adımda yapmanız gerekenler:

  1. Zerdeçal : zerdeçal çok güçlü bir antioksidandır. Doğu kültüründe yüzyıllardır bir şifa baharatı olarak kullanılmaktadır. Bu antioksidanın bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı ani-inflamatuar bileşikleri vardır. Zerdaçalı bal ile karıştırıp günde 1 – 2 tatlı kaşığı alabilirsiniz.
  2. Işlenmiş besinleri tüketmek yerine doğal besinleri tercih etmekte fayda var. 
  3. Yeşillikler!! Günde 2 – 3 porsiyon koyu yapraklı yeşil sebzeleri tüketmek bağışıklığınız güçlendirecektir. Maydanoz, marul, ıspanak gibi sebzelerden oluşan salata size canlandıracaktır.
  4. Suyun önemi ! Havaların soğumasıyla beraber su tüketimimiz azalmakta. Vücudumuzdaki toksinleri atmak için günde mutlaka en az 2 lt su içmekte yarar var.
  5. Hücrelerimizin yenilenmesi bağışıklık sistemimizin korunması için günde mutlaka 7 – 8 saatlik uyku gerekmektedir.
  6. Bitki çayları ! beyaz ve yeşil çay antioksidan açısından zengindir. Bunların yanında rooibos çayı da tüketilebilir. Böylece tatlı isteğinizi de bastırabilirsiniz.
  7. Egzersiz! Günlük yapacağınız 45 – 60 dakikalık yürüyüş ter yoluyla toksinlerinizi atmanıza hem de salgıladığınız endorfin sayesinde mutluluk hissiniz artmasına neden olur.
  8. Stress yönetimi : stresi eğer iyi yönetmezseniz size ele geçirebilir. Bunun için mutlaka gün içersinde kendinize 20 dakikada olsa zaman ayırmalısınız. Kendimizle ne kadar barışık ve mutlu olursak hayata karşı o kadar güçlü oluruz.
  9. Hafiflemek! Aşırı yağlı ve çok çeşitli yemekleri yemek sindirim sistemimizi yorar. Mümkünse akşam 8’e kadar yemek yeme işlerinizi bitirin 
  10. Kükürtlü bileşikler: soğan, sarımsak, pırasa gibi besinler içerdiği bileşiklerden dolayı doğal anti-inflamtuar ve anti-bakteriyel özellik içermektedir.  Sarımsak kokusundan kurtulmanız için sabah bir miktar soğuk süt içmeniz yeterli.