Yazın Beslenmenin Püf Noktaları

Kategori

Yazın Beslenmenin Püf Noktaları

Sıcak yaz günleri yüzünü göstermeye başladı. Hal böyle olunca herkesi kış aylarından kalan fazlalıklardan kurtulma telaşı aldı. Kuşkusuz herkesin hayali toksinlerden arınmış, fit ve dinç bir beden. İşte bunun için bugünlerde kendimize bakmamızın, uzun keyifli yürüyüşler yapmamızın, bedenimizi kıştan kalan toksinlerden ayırmanın tam zamanı. Yaz aylarında daha fit ve sağlıklı olabilmek için yapmamız gerekenler;

  • Aceleci olmamanız gereklidir. Bütün kış alınan kilolar sihirli bir dokunuşla bir anda yok olmazlar. Bunun için sabırlı olmak gerekli ve bir uzman kontrolünde diyet programı uygulanmalıdır.
  • 3 ana öğün ve 1 ara öğün yemek yemeğe özen göstermelisiniz. Öğünlerinizin arası 4 – 5 saat olmalı.
  • Sıvı ihtiyacınızı su ile karşılamak daha iyidir ve 6 – 8 bardak su içilmelidir.
  • Günde 30 dakikadan kısa olmamak koşulu ile yürüyüşler yapılmalı ve en fazla 90 dakika olmalıdır. Açık havada bol oksijen ile yapılan yürüyüşlerin yağ kaybını hızlandırdığı unutmamak gerekir.
  • Havaların ısınmasıyla beraber sosyal ortamlarda bulunma ve dışarıda yemek yeme sıklığımız artar. Bunun sonucunda daha çok kalori alınır. Bu durumda hafif tercihler yapabilir ya da bir porsiyonu paylaşarak alınacak kaloriyi azaltabiliriz.
  • Selülitlerin baş düşmanı tuz, katı yağlar, turşu ve salamura besinler, kızartmalar, kremalı besinler, mayonez, hardal, asitli içeceklerdir. Ceviz, badem, kayısı, armut, kavun, karpuz, limon, brokoli, sarımsak, kuru soğan ise selülite en iyi gelen besinlerdir. Bol su tüketmek ve düzenli egzersiz yapmak selülitleri önemli ölçüde azaltacaktır.
  • Yaz aylarında özellikle erik, kiraz,  şeftali, kayısı tüketilmeli. İçerdikleri potasyumdan dolayı vücutta su toplanmalarını, şişlikleri önler.
  • Metabolizmamızı hızlandırıp bedenimize canlılık vermek için lif ve vitamin alımınızı artırmanız gerekiyor. Bunun içinde yulaf, mercimek, kuru fasulye, domates, kırmızı biber, çilek, böğürtlen, çilek, kiraz, bezelye gibi besinlere beslenmenizde geniş yer verebilirsiniz.
  • Alkol vücutta su tutulmasını arttırır. Özellikle meyve suları ya da enerji içecekleriyle beraber karıştırılan alkoller kalori alımını da artırabilir. Alkol alınan günün ertesinde mutlaka bol su tüketilmeli, yürüyüş yapılmalı ve bol sebze tüketilmelidir.