Yılbaşı Beslenmesi

Kategori

Yılbaşı Beslenmesi

Yeni yıla sayılı günler kaldı. Yeni yılda hepimiz güzel dilekleri, beklentileri var; öncelikle sağlık, mutluluk, para, huzur, aşk, iş… Her yeni yılda kendimize bir yol çizeriz. Yıl boyunca, aldığımız kararları uygulamaya çalışırız. Bu kararların başında hep sağlıklı beslenmek ve kilo vermek gelir.  

Bunun için yeni bir yılı beklemeye gerek yok. Yeni yıl gelmeden yılbaşı akşamı için bedenimizi hazırlayabiliriz.

Yılbaşından 1 – 2 hafta önce 

Yılbaşından 1 – 2 hafta önce daha düşük kalorili, daha az yağ ve şeker içeren bir beslenme planı oluşturabiliriz. Yeni yıl öncesi öğünlerde taze sebze, kurubaklagil ve ızgara et ya da tavuğa öncelik verip az miktarda meyve tüketirsek yeni yıla belki 1 – 2 kg. vermiş olarak girebiliriz. Böylelikle yılbaşı akşamını daha keyifle geçirebiliriz.

Yeni yıl günü

31 Aralık günü öğün düzeninde; kahvaltı öğle ve akşam yemeği olarak 3 öğün beslenilmelidir. Sıkı ve sağlıklı bir kahvaltıyı hafif bir öğle yemeği takip etmelidir. En önemlisi gün boyu su içilmelidir. 

Yeni yılı evde geçirecekseniz

Yemeğe çok aç oturmamaya özen gösterin. Yemekten önce bir avuç kadar çiğ fındık, badem ile 1 adet taze meyve ya da sütlü kahve gibi seçimler nefsinizi köreltebilir. Ana yemek öncesi peynirli salata, ızgara sebze ya da zeytinyağlılar ile başlangıç yapılabilir. Yılbaşının vazgeçilmez lezzeti hindi etidir. Hindinin yanında pilav, püre, çorba ya da ekmekten birini seçmeniz fazla karbonhidrat almamanızı sağlar. Eğer yemekten sonra tatlı ya da meyve tüketilecek ise karbonhidrat grubundan küçük porsiyonlar almanızı tavsiye ederim. Tatlı olarak cevizli kabak tatlısı, fırında armut – ayva tatlısı ya da meyve, dondurma da olabilir.

Gece devam ederken 

Yemek sonrası fazla kalori almamak için salatalık, havuç, biber gibi taze sebze ve meyveleri atıştırmalık olarak kullanabilirsiniz. Bir başka alternatif tuzsuz fındık, badem, ceviz, yaban mersini, kuru üzüm gibi kuruyemişleri ya da 1 kase patlamış mısır tüketebilirsiniz.

Ev dışında iseniz

Ev dışındaysanız daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Bulunduğunuz mekanda açık büfe ya da limitsiz içki ve meze gibi seçenek sunan yerlerden uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Bu gibi durumlarda sadece yemeğe odaklanmayın. Sağlıklı düşünüp doğru karar vermek gerekiyor. Ana yemek olarak hindi, tavuk, balık veya kırmızı eti yanında salata ardından küçük porsiyonlarda tatlı ya da meyve yenilebilir.

Yeni yıl sabahı kendinizi kötü hissetmek istemiyorsanız alkolü kontrollü tüketin. Benim size önerim hem ortama uyum sağlamak hem de yemeğin tadını çıkarmak için alkol tercihinizin şarap olmasıdır. Şarap votka, viski, rakı, rom ya da kokteyllere göre daha düşük kalorilidir. 

Yeni bir yıl yeni bir gün 1 Ocak

Yeni yılın ertesi günü protein ağırlıklı kahvaltı yapmanız akşam aldığınız alkolün yakılmasını hızlandıracaktır. Mümkün olduğu kadar ekmek, simit, poaça, boyoz gibi kötü karbonhidratlardan uzak durmanız gerekiyor. Geç kahvaltı olacağı için öğle yemeği atlanabilir. Sadece 1 meyve ve çiğ fındık veya bademin olduğu bir ara öğün yapılmalıdır. Akşam yemeğinde ise ızgara ve salata şeklinde olabilir. Gün boyu yaklaşık 3 litre su içilmelidir. Suyun yanında bitki çaylarından özellikle yeşil çaydan destek alabilirsiniz. Bu arada mutlaka 90 dakikalık yürüyüş yapmanız bir gece önce aldığınız kalorilerin yağa dönüşmesini engelleyecektir.